Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

15. november 2019 09:26

Vi søger ejerne til nogle effekter fra indbrud

Fyns Politi leder efter ejerne til nogle effekter der er fundet i forbindelse med efterforskningen af en sag om groft hæleri. Kan du genkende tingene, så kontakt os.

Effekterne, som vi her søger ejerne til, stammer fra indbrud og tyveri af designmøbler, lamper o.a. De er fundet i Odense den 30.10. 2019
Fyns Politi har to varetægtsfægslede i sagen. Politikommissær Finn Allan Wegner fra Fyns Politis indbrudsgrupper siger:  "I forbindelse med den videre efterforksning, vil vi meget gerne i kontakt med personer, som kan genkende effekterne på de her fotos. Vi mener, at de her pude- og dynebetræk og tæpper er brugt til at pakke vaser og andre dyre genstande ind i, da man stjæler dem, og derfor vil vi gerne tale med ejerne. Vasen og buen er specielle ting, så derfor håber vi, at nogen måske også kan genkende dem". 
Hvis man er ejer eller kender til tingene, beder vi om at man henvender sig til Indbrudsgruppen ved Fyns politi på 114 på hverdage ml. kl. 0900-1500. 

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

15. juli 2025

Fyns Politi

Fyns Politi beder om hjælp til at gennemgå videoovervågning i eftersøgningen af den forsvundne Erik

I forbindelsen med eftersøgningen af den forsvundne 82-årige Erik i Odense, beder Fyns Politi nu borgere, virksomheder og bilejere om hjælp til at gennemgå videoovervågning.

10. juli 2025

Fyns Politi

Mand idømt 6 års fængsel for uagtsomt manddrab ​

En 23-årig mand fra Sydøstfyn er i dag ved Retten i Svendborg idømt 6 års fængsel for uagtsomt manddrab på en 87-årig kvinde i forbindelse med et færdselsuheld, som den 23-årige var skyld i.

10. juli 2025

Fyns Politi

To drenge dømt for ydmygelsesvold

To drenge fra Svendborg Kommune på 15 år er i dag ved Retten i Svendborg dømt for vold og ulovlig tvang mod en jævnaldrende dreng. Volden blev begået i forening med en 14 årig dreng. At volden blev begået i forening og var af særdeles ydmygende karakter har været en skærpende omstændighed.